Avukat Fadime YAZIRHAN ÖZBİLEN, 2002 yılı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Mesleğe Ankara’da serbest avukatlık yaparak başlamış olup, İş  Hukuku alanında çalışmaktadır.

Humana Resources Management ‘tin Ali Uğur TEMEL danışmanlığında gerçekleşen 22 Mart 2008 tarihinde  “ İş SSK ve Vergi Hukuku Açısından Ücret, Sosyal Yardımlar ve Bordrolama “ adlı eğitime katılmıştır.

Ali TEZEL ve TİEM Eğitim ve Danışmanlık Merkezinin düzenlediği Sosyal Güvenlik Uzmanlığı Sertifika programına katılmış olup, 2009 yılında “Sosyal Güvenlik Uzmanlık Sertifikasını ” almıştır.

23 Nisan -30 Mayıs 2011 tarihlerinde Ankara Barosunca tazminat hesaplamalarına ilişkin düzenlenen “Aktüerya Hukuku “ seminer proğramına katılmıştır.

Avukatlıkla birlikte, İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Enerji ve Maden Hukuku, Tüketici hukuk alanlarında  arabuluculuk yapmaktadır.

“İşçilik Alacakları “ ve “Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklı İşçilik Alacakları”  ”İş Kazaları ve Tazminat Hukuku ”alanlarında    “hesap bilirkişisidir.

2004-2006 yıllarında hukuk dergisinde  genel yayın yönetmenliği yapmıştır.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü mezunudur.   Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesidir.

 

Avukat Mehmet ÖZBİLEN, 1998 yılı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Mesleğe Aydın’da serbest avukatlık yaparak başlamış olup, İş  Hukuku , Ticaret  ve Şirketler Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, Medeni ve Aile Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuk alanlarında çalışmaktadır.

“İşçilik Alacakları “ ve “Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklı İşçilik Alacakları”  ”alanlarında    “hesap bilirkişisidir.

YAZIRHAN ÖZBİLEN Hukuk bürosu temel çalışma  konuları;

- Tazminat Davaları -trafik kazaları

- İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları,

--Sendikalar Hukuku ve -Toplu İş Hukuku

-İşçilik alacakları, Kıdem tazminatı , Fazla mesai v.b.

-Ticaret  ve Şirketler Hukuku

-Sözleşmeler Hukuku

-Ceza Hukuku, Medeni ve Aile Hukuku, Miras Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İcra ve İflas Hukuku ile şahıslar ve şirketlerin hukuki danışmanlığı büromuzun çalışma alanları içerisindedir.

HAKKIMIZDA YAYIMLANAN GAZETE HABERLERİ

Şoförler Davayı Kazandı !

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) – Başkent Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Taahhüt Ticaret A.Ş. (BUGSAŞ) bünyesinde çalışırken çeşitli gerekçelerle işten çıkarılan yaklaşık 350 otobüs şoförünün açtığı ilk davalar “işe iade” kararıyla sonuçlandı. Şoförlerin avukatlarından Fadime Yazırhan, “Açtığımız tüm davaların aynı kararla sonuçlanacağına inanıyoruz” dedi. Yazırhan, 350 şoförle ilgili olarak EGO Genel Müdürlüğü ve BUGSAŞ aleyhine dava açtıklarını anımsattı. İşverenin çeşitli gerekçeler göstererek şoförleri işten çıkardığını belirten Yazırhan, “Sözleşmeli çalışan şoförlerin iş akitleri feshedildi. Sendikaya üye olarak haklarını korumaya çalışan yaklaşık 350 şoför bunun bedelini işinden olarak ödedi. Uygulamanın haksız olduğunu düşündük ve dava açtık. Açtığımız ilk on dava işe iade kararıyla sonuçlandı. Lehimize alınan bu kararlar haklılığımızın göstergesidir diye düşünüyorum.” Açılan ilk on davada “yapılan fesih işleminin yasaya aykırı olduğu” görüşüne dayanılarak “işe iade” ve “iş güvencesi tazminatı ödenmesi” kararlarının çıktığını belirten Yazırhan, belirlenen tazminat miktarlarının az olduğu gerekçesiyle kararı temyiz edeceklerini kaydetti. Alınan kararların Yargıtay’a gideceğini belirten Yazırhan, şoförlerin Yargıtay’ın alacağı karara göre işverenden yeniden iş isteminde bulunacağını dile getirdi. Bundan sonraki tavırlarını işverenin şoförleri yeniden işe başlatıp başlatmamasına bağlı olarak belirleyeceklerini kaydeden Yazırhan, Yargıtay’ın aldığı karardan sonra şoförler işe geri alınmazlarsa işverenden tazminat talebinde bulunacaklarını belirtti. Toplam 350’ye yakın dava açıldığını ve bunların aynı nitelikte davalar olduğuna dikkat çeken Yazırhan, “Açtığımız davalar aynı nitelikte ve hepsinin aynı kararla sonuçlanacağına inanıyoruz. İşveren, şoförleri davalarından vazgeçirmeye çalışıyor. Davasından vazgeçen şoförlere işbaşı yaptırılıyor. Fakat haklılığına inandığımız mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. İlk davaların kısa sürede sonuçlandığına değinen Yazırhan, diğer davalarda ise “sendikaya üyelik gerekçesiyle işten çıkarılma” iddialarının incelenmesi ve tanıkların dinlenmesi nedeniyle karar süresinin uzadığını belirtti.

BİRGÜN GAZETESİ- 21 Ocak 2005 Cuma

İşçilere bayram sürprizi: İşsizlik YILLARDIR Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’ne bağlı şoför olarak çalışan bin 500 işçi, sosyal ve ekonomik haklarının gasp edildiği gerekçesiyle dava açtı.

EGO’nun BUGSAŞ adıyla paravan bir şirket kurdurarak kendilerini bu şirketin elemanı gibi gösterip, daha az ücret ödediğini, toplu iş sözleşme haklarının gasp edildiğini ileri sürerek dava açan işçilere, Belediye’nin verdiği yanıt işten atmak oldu. İşçilerin avukatı Fadime Yazırhan, işçilerin kadrolu olma vaadiyle EGO Genel Müdürlüğü’nde işe başlatıldıklarını ancak daha sonra BUGSAŞ adlı bir şirketin elemanı olarak gösterildiklerini söyledi. Yazırhan, BİRGÜN’e yaptığı açıklamada, “Özellikle sendikal örgütlenmenin önüne geçmek isteyen EGO, kötü niyetli davranmakta. Yakın çevrelerine, görünürde bir şirket olan BUGSAŞ’ı kurdurtarak ve kendi işçilerinin işlemlerini, BUGSAŞ’ın bordroları üzerinden yürütmek suretiyle, işverenler için öngörülmüş yasal yükümlülükleri yerine getirmemektedir” dedi. EGO ile BUGSAŞ arasında hileli bir işlem olduğuna dikkat çeken Yazırhan, “Yılbaşından önce bize başvuran işçiler adına dava açmaya başladık. Bunun üzerine dava açan işçiler hiçbir gerekçe gösterilmeden teker teker işten atılmaya başlandı. Bayram öncesi işten atılmalar daha da arttı” diye konuştu. İşten atılan bir işçi ise “Haklarımızı aramaya başlayınca işten atmalar başladı. Benim gibi birçok arkadaşım bayrama işsiz giriyor” dedi. (Birgün-Ankara)

SABAH GAZATESİ

Şoförlerden EGO’ya dava

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’ne bağlı şirketlerden Başkent Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Taahhüt Şirketi’nde (BUGSAŞ) çalışan 16 otobüs şoförünün işine son verildi. Gerekçe gösterilmeden işlerine son verilmesine tepkilerini dile getiren işçiler, düşük ücretle çalıştırıldıklarını ve İş Kanunu gereklerinin yerine getirilmediğini savunarak işlerine iade davası açacaklarını belirtti. BUGSAŞ işçileri olarak tehdit edildiklerini ve asılsız gerekçelerle işten çıkarıldıklarını iddia eden 60 otobüs şoförü yaptıkları açıklamada EGO’yu suçladılar. İşçiler, EGO’nun paravan bir şirket olarak BUGSAŞ’ı kurduğunu ve bu yolla ucuz işçi çalıştırıldığını belirttiler.

KÖTÜ NİYET VAR

Belediye şirketi aracılığıyla işçilerin toplu iş sözleşmesi kapsamına girmesinin de engellendiğini savunan işçiler, EGO’nun İş Kanunu’na aykırı davranarak kendi işçilerini BUGSAŞ’ın işçisi gibi gösterdiğini ve EGO’nun sendikal örgütlenmenin önüne geçerek kötü niyetli davrandığını savundular. İşçiler, EGO’nun kurulan şirket yoluyla kendi işçilerinin işlemlerini, BUGSAŞ’ın bordroları üzerinden yürüterek işverenler için öngörülmüş yasal yükümlülüklerden de kaçtığını ileri sürdü. BUGSAŞ çalışanlarının aynı zamanda EGO’nun da kadrolu çalışanı olduğunu savunan işçiler, bunun tespiti ile sosyal ve ekonomik haklarının verilmesi istemiyle, iş mahkemelerine çok sayıda dava açtı. Şoförler, “EGO zarar ediyor” açıklamalarına “Bayramlarda bedava yolcu taşınmasın” diyerek tepki gösterdi.

EVRENSEL 20 Ocak 2005 Perşembe

Gökçek şoförleri kurban etti

Ankara/EVRENSEL

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’ne ait otobüslerde, BUGSAŞ isimli taşeron şirkete bağlı olarak çalışan şoförler, kadrolu işçilerin haklardan yararlanmak ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması için dava açtı. BUGŞAŞ’ta çalışan 1328 işçiden 200’e yakını işten atılmıştı. “Müslümanlar kurban keserken Melih Gökçek, otobüs şoförlerini kurban ediyor” diyen işçiler, üye oldukları Belediye-İş’in yetki alabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Şoförlerin avukatı Fadime Yazırhan ve Cemal Emir, dün düzenledikleri basın toplantısında, işe alındıklarında EGO kadrosunda yer alan işçilerin daha sonra taşeron şirkete devredilerek haklarının gasp edildiğini ifade ettiler. Kadrolu işçiler 1 milyar 200 milyon alırken, BUGSAŞ’ta çalışanlara asgari ücret verildiğini söyleyen Yazırhan, kışın ortasında işten atılan şoförlere destek olunmasını istedi.

‘EGO işçisiyiz’

İşçi komitesi adına konuşan Mahmut Cömert de “BUGSAŞ’la değil EGO’yla masaya oturmak istiyoruz, çünkü biz EGO işçisiyiz” dedi. Önceki gün işten atıldığını öğrendiğini söyleyen Aydın İriç sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını belirtti. İşten atılan şoförlerden biri olan Abdülnasır Bölen, 1998 yılında işe girdiğinden bu yana otobüs biletlerine 10 katın üzerinde zam yapıldığını ancak işçilerin maaşlarının 3 kat bile artmadığını vurguladı. “İnançlı bir insan işçisi açken nasıl tok yatabilir?” diye soran Bölen, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade etti.

Hasta oldukları zaman vizite alabilmeleri için müdürden izin almak zorunda olduklarını söyleyen Mustafa Koç, ilk muayeneyi müdürlerin yaptığını ve istemezlerse vizite vermediklerini belirtti. Koç, hafta sonu müdürler izinde olduğu için vizite alamadıklarını ifade ederek, mesayi saatleri içinde hasta olmanın adeta yasaklandığını vurguladı.

Hürriyet Ankara 20 Ocak 2005

Şoförlerden

EGO’ya dava

BAŞKENT Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Taahhüt Şirketi’ne (BUGSAŞ) bağlı olarak çalışan otobüs şoförleri ile Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, davalık oldu.

BUGSAŞ’a bağlı yaklaşık 60 şoför, Ankara Barosu avukatları Fadime Yazırhan, Cemal Emir ve Güngör Tanrıverdi ile Baro’nun Eğitim Merkezi’ndeki Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Açıklamada, EGO’nun, paravan şirket olarak BUGSAŞ’ı kurduğu ve bu şirket aracılığıyla düşük ücretle işçi çalıştırdığı, işçilerin toplu iş sözleşmesi kapsamına girmesini engellediği öne sürüldü.

BUGSAŞ PARAVAN ŞİRKET

EGO’nun bu yolla kendi işçilerini BUGSAŞ’ın işçisi gibi gösterdiği öne sürülen açıklamada, “Sendikal örgütlenmenin önüne geçmek isteyen EGO, kötü niyetli davranmakta, yakın çevrelerine görünürde bir şirket olan BUGSAŞ’ı kurdurtarak ve kendi işçilerinin işlemlerini, BUGSAŞ’ın bordroları üzerinden yürütmek suretiyle işverenler için öngörülmüş yasal yükümlülükleri yerine getirmemektedir” denildi.

PERŞEMBE; 20 cak 2005

Gökçek rahat oturamayacak (12.02.2005-Evrensel)

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’ne ait otobüslerde çalışan şoförlerin hak arama mücadelesi sürüyor. Taşeron şirket Başkent Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Taahhüt Ticaret AŞ (BUGSAŞ) bünyesinde çalıştırılan şoförler, düzenledikleri moral gecesinde sorunlarını ve çözüm yollarını tartıştı. 300 işçinin katıldığı ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Halkevleri, Genel İş Sendikası ve Emeğin Partisi yöneticilerinin destek verdiği gece önceki gün Çorum Der Lokali’nde yapıldı. Gecede işçiler adına konuşan Mahmut Cömert, mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyerek, sorunlarını Ankaralılarla paylaşmak istediklerini vurguladı. Cömert, ‘Her gün Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak Gökçek’i rahatsız edeceğiz. Sayın Başkan koltuğunda rahat oturamayacak’ dedi. Gecede söz alan Avukat Cemal Emir işçilere davalardan vazgeçmeleri için baskı yapıldığını belirterek gerçek işverenin EGO olduğunu kanıtlayacaklarını söyledi. Avukat Fadime Yazırhan ise, işçiler tarafından EGO’nun kadrolu işçisi olduklarını ispatlamak ve geriye dönük haklarını almak için açılan davanın 16 Şubat’ta başlayacağını bildirdi. Çalışma Bakanlığı’na da şikâyette bulunduklarını söyleyen Yazırhan, yeni dava açılmasını engellemek için maaşların geciktirildiğini ve atılanların tazminatlarının ödenmediğini söyledi. Daha önce “şoför fazlalığı”, “çalışma koşullarının değişmesi” gibi ifadelerin olduğu işten atma tebliğlerinde artık “işverene hakaret” gerekçesine yer verilmesinin hukuken anlamsız olduğunu dile getiren Yazırhan “BUGSAŞ’ın haysiyetini kırıcı isnatlarda bulunulduğu” iddiasını komik bulduğunu ve bu tür gerekçelerle işçilerin tazminatlarının gasp edilmek istendiğini bildirdi.

Gökçek şoförleri kurban etti (20.01.2005-Evrensel))

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’ne ait otobüslerde, BUGSAŞ isimli taşeron şirkete bağlı olarak çalışan şoförler, kadrolu işçilerin haklardan yararlanmak ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması için dava açtı. BUGSAŞ’ta çalışan 1328 işçiden 200’e yakını işten atılmıştı. “Müslümanlar kurban keserken Melih Gökçek, otobüs şoförlerini kurban ediyor” diyen işçiler, üye oldukları Belediye-İş’in yetki alabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Şoförlerin avukatı Fadime Yazırhan ve Cemal Emir, dün düzenledikleri basın toplantısında, işe alındıklarında EGO kadrosunda yer alan işçilerin daha sonra taşeron şirkete devredilerek haklarının gasp edildiğini ifade ettiler. Kadrolu işçiler 1 milyar 200 milyon alırken, BUGSAŞ’ta çalışanlara asgari ücaret verildiğini söyleyen Yazırhan, kışın ortasında işten atılan şoförlere destek olunmasını istedi.

‘EGO işçisiyiz’

İşçi komitesi adına konuşan Mahmut Cömert de “BUGSAŞ’la değil EGO’yla masaya oturmak istiyoruz, çünkü biz EGO işçisiyiz” dedi. Önceki gün işten atıldığını öğrendiğini söyleyen Aydın İriç sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını belirtti. İşten atılan şoförlerden biri olan Abdülnasır Bölen, 1998 yılında işe girdiğinden bu yana otobüs biletlerine 10 katın üzerinde zam yapıldığını ancak işçilerin maaşlarının 3 kat bile artmadığını vurguladı. “İnançlı bir insan işçisi açken nasıl tok yatabilir?” diye soran Bölen, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade etti.

Hasta oldukları zaman vizite alabilmeleri için müdürden izin almak zorunda olduklarını söyleyen Mustafa Koç, ilk muayeneyi müdürlerin yaptığını ve istemezlerse vizite vermediklerini belirtti. Koç, hafta sonu müdürler izinde olduğu için vizite alamadıklarını ifade ederek, mesayi saatleri içinde hasta olmanın adeta yasaklandığını vurguladı.

Maltepe esnafından, Çankaya Belediye Başkanına tepki

(ANKA)- Maltepe Pazar yeri esnafı avukatları aracılığıyla, geçen pazar günü yaşanan olaylı yıkım sırasında şantiyeyi ve kamyonu ateşe verenlerin kendileri olmadığını ileri sürdü. Maltepe Pazar Esnafları vekilleri Avukat Fadime Yazırhan ve Avukat Serpil Serin yaptığı yazılı açıklamada yaşanan olaylı yıkım nedeniyle Çankaya Belediyesi`ne tepki gösterdi. Açıklamada, yıkım sırasında Çankaya Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı 4 tane ekip otosunun `pazar yerine eli sopalı bir grubun saldıracağı` ihbarı üzerine Maltepe Pazarına geldikleri ve ekiplerin aynı gün saat 21.00`a kadar bekledikleri kaydedildi. Esnafın çoğunun 22.00`a kadar tezgahlarını çektikleri ifade edilen açıklamada, geriye 30-40 kişilik esnafın kaldığı bildirildi. Emniyet ve polis ekiplerinin Maltepe esnafınca can güvenliğinin sağlanması için çağrıldığı, şantiyenin ve kamyonun yakılması olayı ile Maltepe Pazar esnafının ilgisinin bulunmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: `Öncelikle Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz`ı esefle kınıyoruz. Çankaya Belediyesi hukuk tanımaz bir şekilde zorbalıkla sorunu halletmeye çalışmaktadır. Yıkım çalışmasının geceyarısı yapılması bile tek başına hukuk tanımazlığın göstergesidir. Keza Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve İller Bankası arasında yapılan proje ve dayanağı imar planı yasalarına aykırı olduğu gibi, esnafın tahliyesine yönelik belediyenin elinde bir mahkeme kararı da yoktur.` Açıklamada ayrıca, Maltepe Pazar yerinde, herhangi bir yapılaşmaya gidilemeyeceği ifade edilirken, Danıştay 6. Dairesi`nin 1994`te aldığı karar da anımsatıldı. Danıştay kararına göre, `yer üstünde ve yer altında, kamu kullanımı dahi olsa` burada yapılaşmaya izin verilemeyeceği belirtiliyor. Kaynak:HaberX2006-07-11